VOC Znojmo

Sezóna VOC Znojmo: dařilo se Vinobusu, Vlkově věži i akcím

Vraťme se ještě na skok k sezóně 2017, ve kterém se dařilo nejen Vinobusu, ale i Informačnímu centru ve Vlkově věži a vinařským akcím. Loňskou sezónu hodnotíme jako úspěšnou, byť máme před sebou ještě velký kus práce. Zejména v tom, abychom z Vinobusu udělali stále více vyhledávanou turistickou atrakcí našeho regionu.

Zastavme se tedy právě u Vinobusu, který zažil svou druhou sezónu. Jde o ojedinělý projekt, který nabízí turistům, případně i místním, unikátní poznávání našeho vinařského kraje. V žádném jiném koutě naší republiky projekt podobný Vinobusu neexistuje. Myšlenka přivést návštěvníky blíže k vlastním výrobcům vína do jejich sklepů je v souladu se současnými trendy kladoucí důraz na tradice a regionálnost.

 

Velmi oblíbenou novinkou sezóny 2017 bylo, že jsme na vybraných zastávkách zavedli možnost degustace vín s tím, že Vinobus na této zastávce na 15 minut zastaví, cestující mohou vystoupit, zúčastnit se degustace, zase nastoupit zpět do Vinobusu a pokračovat v cestě. Toto se velmi osvědčilo a počítáme s degustačními zastávkami také letos. Důležitou roli hrají i průvodci Vinobusu. Ten cestujícím nejen vypráví zajímavosti na jednotlivých zastávkách nebo o jedinečnosti znojemských vín, ale poradí, co je možné podniknout dál.

 

Pokud by nás zajímala čísla, Vinobus využilo o 13 % více lidí než v roce 2016. Jednalo se o turisty z celé ČR, ale i ze zahraničí (například ze Slovenska, Polska, Rakouska, Nizozemska a dalších zemí. Mimo hlavní turistickou sezonu je možnost pronájmu Vinobusu, který je rovněž čím dál žádanější. Vinobus využívali pěší i cyklisté, čím dál častěji i cyklisté s elektrokoly. Zajímavé je, že velký počet cestujících využil první spoj v 10:00, a tak se jednalo převážně o celodenní výlety Vinobusem.

 

Téměř 2 500 návštěvníky se za letošní sezónu může pochlubit Informační centrum VOC Znojmo ve Vlkově věži, mezi jehož úkoly patří informovat veřejnost nejen o vinařských akcích ve Znojmě a v okolí. Věž sama o sobě nabízí totiž i vyhlídku na z trochu jiné perspektivy, než známější znojemská radniční věž. V neposlední řadě nabízí Vlkova věž degustaci vín VOC Znojmo (degustačních vzorků se tu vloni nalilo přes 1 600) či nákup lahví vín VOC Znojmo (těch se prodala bezmála tisícovka).

 

Jelikož spolek stojí i za dvěma tradičními vinařskými akcemi, vraťme se i k nim. Devátý ročník květnového Festivalu vína VOC Znojmo navštívilo přes 8 000 lidí ze všech koutů republiky, 14 000 návštěvníků dorazilo i přes nepřízeň počasí o Znojemském historickém vinobraní na scénu VOC Znojmo k rotundě sv. Kateřiny. Další stovky milovníků vína ochutnalo vína Královské řady VOC Znojmo.

 

„Chtěli bychom poděkovat všem, kteří nám v roce 2017 zachovali přízeň. A těšíme se na letošní rok. Určitě přineseme zase něco nového!