VOC Znojmo

Šobes, vinice VOC Znojmo, má namířeno na seznam UNESCO

Šobes, vinice VOC Znojmo, má namířeno na seznam UNESCO

Mezi vinice zařazené do apelačního systému VOC Znojmo patří i jedinečná vinice Šobes. Ta náleží Znovínu Znojmo, který ve spolupráci s městem Znojmem zkoumá možnosti jejího zápisu na seznam památek UNESCO.

Vědci z Mendlovy univerzity v Brně vypracovali novou studii, podle níž se Šobes může směle řadit k šestici světově proslulých vinic na seznamu UNESCO hned vedle Tokaje, Burgundska, Champagne, Piedmontu, Wachau nebo vinice ve švýcarském Lavaux. Studie nyní poslouží jako podkladový materiál pro zhodnocení potenciálu Šobesu pro zápis do tzv. indikativního (oznamovacího) seznamu Ministerstva kultury a následně na seznam UNESCO.

„Šance, že by Šobes mohl být kulturním dědictvím UNESCO, znamená možnost zvýšit povědomí o moravských a českých vínech i jejich export a současně dává do světa signál, že apelační systém VOC v České republice funguje,“ komentuje ředitel ZNOVÍNU ZNOJMO Pavel Vajčner.

S iniciativou VOC Znojmo, prvního apelačního systému u nás, se Česká republika zařadila do okruhu zemí velkých vinařských producentů, kteří s podobnými systémy úspěšně pracují – Francie (AOP/AOC), Itálie (DOP/DOC), Rakouska (DAC) či Španělska (DOP/DO). Vína z těchto zemí, jako je např. Chianti, Rioja nebo Chablis, představují na současném trhu jasně identifikovatelné značky.

„Označení VOC Znojmo už je uznané jako produkt s „Chráněným označením původu“, což výrazně posílilo naše postavení na trhu s víny, neboť nabízíme zákazníkům víno s jasným a čitelným rukopisem. A teď je ve hře UNESCO,“ říká předseda VOC Znojmo František Koudela.

Popularita i prodej certifikovaných vín, která odrážejí unikátní terroir a specifické klima na Znojemsku, výrazně stoupá. Navíc vína VOC Znojmo ze tří nejtypičtějších odrůd Znojemska, Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného, pocházejí výhradně z pečlivě vybraných a vinaři spolku uznaných viničních tratí. Jak je evidentní v případě Šobesu, vinaři vybírají opravdu důkladně.

„A protože výsledky vinařů VOC Znojmo ukazují, že apelační neboli románský systém nese úspěchy a že je správnou cestou vracet se ke kořenům, rozvíjíme VOC Znojmo dál a stále více se zaměřujeme právě na vinice,“ doplňuje předseda VOC Znojmo František Koudela.


Šobes, vinice VOC Znojmo, má namířeno na seznam UNESCO
Šobes, vinice VOC Znojmo, má namířeno na seznam UNESCO
Šobes, vinice VOC Znojmo, má namířeno na seznam UNESCO