VOC Znojmo

VOC Znojmo představuje svůj poklad: první královské ryzlinky

Velká novinka ve vinařském světě je tu! VOC Znojmo představuje jako první v České republice speciální řadu vín originální certifikace – Královskou řadu VOC Znojmo. Jde o jedinečná vína světové kvality, která posunují laťku apelačního systému v ČR opět výše. Symbolicky je královská řada věnována královskému městu Znojmu a uvedena na trh bude vždy 28. září příslušného roku.

VOC Znojmo představuje svůj poklad: první královské ryzlinky

Myšlenka Královské řady se zrodila před čtyřmi lety. Znojemská vína odrůdy Ryzlinku rýnského mají velký potenciál ke zrání na lahvi, tato vína se v čase vyvíjejí k dokonalosti. A vzhledem k tomu, že vína s označením VOC Znojmo se mnohdy prodají do jednoho roku, jsme se rozhodli vytvořit unikátní Královskou řadu vín VOC Znojmo.

 

Je nám ctí, že nyní můžeme představit první dva královské ryzlinky rýnské – jedno z Vinařství Waldberg Vrbovec, jedno ze Znovínu Znojmo. Jako první si tato vína odnesou pomyslnou korunku a speciální pásku VOC Znojmo v královské zlato-červené kombinaci, aby byla pro spotřebitele jednoznačně odlišená. Bohatství VOC Znojmo čítá 2 728 lahví – 848 lahví Ryzlinku rýnského ročníku 2013 od Znovínu Znojmo a 1 880 lahví ryzlinku rýnského 2013 od Vinařství Waldberg Vrbovec.

 

Tento poklad v podobě vín Královské řady bude k dostání jen u samotných vinařství, a to vždy od 28. září příslušného roku. 28. září slaví svátek Václav. A svatý Václav je patronem vinařů – vinaři ho uctívají titulem Nejvyšší perkmistr vinic, který mu udělili přesně před 340 lety. Svatý Václav dokonce sám vinnou révu pěstoval, sklízel ji a vyráběl z ní vlastní víno. Také datum jeho smrti 28. září zapadá do nejdůležitějšího období vinařského roku, do období vinobraní, proto jsme pro uvedení vín Královské řady na trh vybrali toto symbolické datum. Letos budou uvedena na trh výjimečně až 14. října, a to v souvislosti s marketingem a propagací těchto vín.

 

A jaké jsou první královské ryzlinky? „Náš Ryzlink rýnský 2013 je z viniční tratě Weinperky, která je geologicky tvořená granulitickými svory a amfibolity Českého masívu. Překryta je místy sprašemi a písečnými sedimenty mořského původu. Na vrcholu kopce je chráněná oblast „Markův kopec“ se vzácnou květenou. A právě zde se urodil náš královský ryzlink,“ říká Pavel Vajčner, ředitel Znovínu Znojmo. „Je to polosuché víno, máme za to, že tomuhle vínu jemný zbytkový cukr sluší. Vyznačuje se minerálním podtóny a výraznou chutí lipového květu," dodává Vajčner.

 

Druhý královský ryzlink je z Vinařství Waldberg Vrbovec. „Jedná se odrůdově charakteristický, sušší typ Ryzlinkuz viniční tratě Dívčí hora ve Chvalovicích, která se vyznačuje úrodnou, písčitohlinitou půdou na sprašovém podloží, v mírném, jižním svahu. Kvalitní klon, ročník 2013 příznivý právě pro ryzlinky a tříleté ležení postupně v nerezové nádobě, akátovém sudu a láhvi – to vše vytvořilo typicky lipové tóny, přecházející až do bylinkového aroma s minerálním charakterem, který se v chuti doplňuje s pevnou, svěží, ale již harmonicky sladěnou kyselinkou,“ popisuje královský ryzlink sklepmistr Vinařství Waldberg Vrbovec Pavel Filipovszki. „Celkově víno působí stále mladistvě, postupným nazráváním se budou dále rozvíjet i počínající petrolejové tóny a slibuje také perspektivní zrání na láhvi i do dalších let,“uzavírá Filipovszki.

 

Královská vína VOC Znojmo budou jen z odrůdy Ryzlinku rýnského, který má velký potenciál ke zrání v lahvi. Královské ryzlinky mají jedinečnou charakteristiku: jsou se zlatavými až jantarovými odstíny, s vůní medovou, meruňkovou, s pomerančovými  tóny, případně minerálními tóny, kořenité, s vůní po lipovém květu, lehce s tóny petroleje neboli kerosinu. Co se projevuje ve vůni, najdeme i v chuti. Extraktivní, nazrálé, s dlouhotrvající perzistencí.

 

O KRÁLOVSKÉ ŘADĚ

 

S myšlenkou speciální řady vín originální certifikace přišel spolek VOC Znojmo jako první mezi spolky VOC. Vína Královské řady, která jsou pouze z odrůdy Ryzlinku rýnského, procházejí dvěma komisemi pro rozhodnutí. Finální rozhodnutí vydává komise na zasedání po 33 měsících od data ověření hroznů. Pokud vína projdou, obdrží speciální pásku s logem Královská řada VOC Znojmo. Páska je v odlišné barvě než pásky pro vína VOC Znojmo, a to v žluto-červeném provedení, stejně jako speciální znak VOC Znojmo. Lahve mohou být uzavřeny pouze kvalitním korkovým uzávěrem.

 


VOC Znojmo představuje svůj poklad: první královské ryzlinky
VOC Znojmo představuje svůj poklad: první královské ryzlinky
VOC Znojmo představuje svůj poklad: první královské ryzlinky
VOC Znojmo představuje svůj poklad: první královské ryzlinky