VOC Znojmo

VOC Znojmo zatřídí nová vína

Vinaři sdružení do spolku VOC Znojmo mají před sebou tradiční dubnové zatřiďování vín. Procesem zatřiďování musí projít všechna vína, která mají dostat označení vín originální certifikace – VOC Znojmo. Zatřiďování probíhá dvakrát ročně. Nyní se o vína VOC budou ucházet i dvě nová vinařství spolku – Vinařství Josef Kořínek a Ampelos, šlechtitelská stanice vinařská Znojmo. Spolu s nimi i dalších 17 vinařství spolku.

Pro vína, která mají dostat označení VOC, platí striktní pravidla. Ještě přísnější, než jaká definuje zákon. Kromě toho, že máme jako VOC Znojmo svoji samosprávu, jsme pod drobnohledem Ministerstva zemědělství a dalších dozorových orgánů. Na úvod musí vinař splnit dvě podmínky – musí se jednat o odrůdy typické pro Znojemsko, tedy vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, a vína musí pocházet ze schválených viničních tratí, které jsou určené pro výrobu vín VOC Znojmo. Tím ovšem proces nekončí – ale teprve začíná.

 

Další podmínkou je, že vína musí být nalahvována, a to celá šarže. Z ní pak pověřené osoby odeberou náhodně 6 lahví vína, vše zdokumentují a zaprotokolují. Dvě lahve putují do nezávislé laboratoře na rozbory. Když je vše v pořádku, další dvě jsou určeny na zmíněné zatřiďování. Dvě lahve jsou do archivu pro zpětnou kontrolu kvality.

 

Samotné zatřiďování proběhne ve čtvrtek 7. dubna od 9:00 hodin v Louckém klášteře ve Znojmě. Zasedá tu komise degustátorů z řad vinařství a s enologickými zkouškami. Vše probíhá naprosto anonymně. Degustátoři mají za úkol vybrat ty nejtypičtější a nekvalitnější sauvignony, ryzlinky a veltlíny ze Znojemska. Aby ve vínech více vynikl terroir a vína tak byla ještě charakterističtější pro Znojemsko, musí od loňska vína splňovat jednu z dalších podmínek – zatřiďovaná vína musí mít zbytkový cukr maximálně 15 gramů na litr. Právě nižší obsah cukru dává vínu ještě typičtější charakterové vlastnosti.

 

Drtivá většina zatřiďovaných vín jsou vždy vína aktuálního ročníku, letos tedy ročníku 2015. Celkem je přihlášeno 51 vzorků. Z ročníku 2015 je to 49 vzorků a 2 vzorky z ročníku 2014. Odrůdově jde o Ryzlink rýnský 16x, Sauvignon 18x, Veltlínské zelené 16x a Cuvée 1x.Nově zatříděná vína VOC Znojmo budou moci milovníci vína ochutnat tradičně poprvé na Festivalu vína VOC Znojmo, který se koná 8. května na Horním náměstí ve Znojmě.