VOC Znojmo

Zažijte s námi unikátní poznávání vín. Víno všemi smysly

Do Znojemského historického vinobraní zbývá necelý měsíc a zbystřit by tak měli hlavně všichni milovníci vína. Ve spolupráci s organizátory jsme totiž připravili pro vás, návštěvníky, jednu z největších novinek letošního vinobraní. Víno všemi smysly, jak se tento doprovodný program jmenuje, nabídne něco, co v České republice zatím nikdo nepořádal.

Zažijte s námi unikátní poznávání vín. Víno všemi smysly

Víno všemi smysly prověří, jak jste schopni rozpoznat nejtypičtější odrůdy Znojemska všemi smysly. K ruce vám bude člověk nejpovolanější – Ivo Dvořák, viceprezident Asociace sommelierů ČR. Poznávání je zaměřeno na znojemskou vinařskou podoblast, a tudíž na naše typické odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Rozhodně však nepůjde jen o zkoumání zrakem či čichem, jak by se dalo očekávat!

 

Na začátku budete vybaveni anketním lístkem, který, pokud vyplníte správně, je cestou k odměně – jednomu degustačnímu vzorku ve stanu VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny a odznaku formou samolepky na klopu, že jste opravdovým znalcem vína. Cesta to však nebude jednoduchá. Nápovědu dostanete ale už na začátku: na plakátech s fotografiemi jednotlivých odrůd naleznete základní popis odrůd i jejich typické charakterové vlastnosti. Bedlivě si je tak prostudujte. A poté vyrazte na jednotlivá stanoviště.

 

První úkol prověří zrak, a tudíž rozeznání těchto tří odrůd dle barvy, lépe řečeno odstínu vína. Druhý úkol ukáže, jak dobří jste ve zkoumání vůní – čichem budete muset rozpoznat typické vůně pro Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Další úkol prověří chuť – ovšem ne samotných vín, ale džusů s typickými ovocnými tóny, které jsou ukryté ve vínech.

 

Na čtvrtém stanovišti budete spojovat vína s hudbou podle místa jejich původu a zapojíte tak svůj sluch. A víno budete poznávat i hmatem – pomocí štěrku či oblázků. Některé odrůdy jsou totiž jemnější, hebké, jiné jsou řízné a mají ostřejší ráz.

 

Aby šlo opravdu o Víno všemi smysly, zapojit se bude muset i šestý smysl, a to skrze snoubení vína a pokrmů – tedy jaké prezentované jídlo se nejlépe hodí k té které odrůdě.

 

Navštívit soutěž Víno všemi smysly bude možné v sobotu 12. září v rezidenci TGM na Masarykově náměstí, a to kdykoliv mezi desátou a devatenáctou hodinou.

 

Na Znojemském historickém vinobraní nás však najdete i na dalších místech. Scéna u rotundy sv. Kateřiny se sedmdesátkou vín VOC Znojmo bude otevřena v pátek 11. září od 14:00 do 20:00, v sobotu 12. září od 12:00 do 20:00. K dobré náladě bude v pátek hrát cimbálová muzika Jožky Šmukaře a v sobotu Cimbálová muzika Šmytec.

 

A nezapomeňte – v neděli 13. září vyráží náš Vinobus. Ochutnejte trasu Vinobusu s námi!