VOC Znojmo

Informace o sdružení

VOC Znojmo – první apelační systém v ČR

Znojemská vinařská podoblast zavedla první apelační systém v České republice – VOC Znojmo, vína originální certifikace. Zakladatelé VOC Znojmo byli ing. Jiří Hort a Jaroslav Chaloupecký. Schvalovací systém pro udělení označení VOC Znojmo byl úspěšně dovršen v roce 2009. Česká republika se tímto krokem zařadila mezi úspěšné tržní systémy, praktikující marketing kontrolovaného původu. Znojmo teď může využít svých tržních šancí jako první držitel ochranné známky VOC Znojmo.
více »

Způsoby značení vín

VOC Znojmo jako první v ČR přidává ke stávajícímu germánskému systému značení vín nový románský systém značení. Oba způsoby nyní existují nezávisle na sobě a milovníkům vína tak přináší více informací při rozhodování o nákupu vína.
více »

Apelační systém v jiných evropských zemích

S iniciativou VOC Znojmo se Česká republika zařadila do okruhu zemí velkých vinařských producentů, kteří s podobnými systémy úspěšně pracují – Francie (AOC), Itálie (DOC), Rakouska (DAC) či Španělska (DO). Vína z těchto zemí jako je např. Chianti, Rioja nebo Chabli představují na současném trhu jasně identifikovatelné značky.
více »

Podmínky pro zařazení vín do VOC Znojmo

Značení VOC přináší spotřebiteli jasně čitelné informace. Tím nejdůležitějším, podle kterého identifikujete každou láhev, je páska kolem hrdla.
více »

Vinařská podoblast Znojemská

Znojemská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti Morava; zahrnuje celkem 3 530 hektarů vinic a 91 vinařských obcí.
více »

Tradice pěstování a výroby vína na Znojemsku

Znojemsko se může pochlubit bohatou vinařskou tradicí; archeologické nálezy dokazují, že pěstováním vinné révy se v údolí řeky Dyje zabývali již staří Římané. Například na staré obchodní stezce nad viniční tratí Šobes dodnes můžete vidět koleje od těžkých římských povozů, vyježděné v kamenitém terénu.
více »

Ochutnávka vín VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny

Každoročně v polovině září si Znojemsko připomíná středověké vinařské tradice při Znojemském vinobraní.
více »

Znojmo – město s přívlastkem

Znojmo není jenom městem vína, ale také jedním z nejstarších měst střední Evropy. Leží na hranici Moravy s Rakouskem v kraji vína, okurek a meruněk. všech uměleckých stylů, vyhlídkovou radniční věž či přístupný labyrint podzemních chodeb, největších v České republice.
více »

Terroir, vliv klimatických a půdních podmínek na kvalitu vína

S pojmem terroir stále častěji pracují vinaři a stále více jej vyhledávají i zákazníci. Filozofie důrazu na terroir odkazuje na jedinečnost konkrétní vinice a výjimečnost polohy, která kráčí ruku v ruce s originálním původem vín.
více »

Vína ze Znojemska jsou více aromatická

Jedním z důvodů, proč se na Znojemsku rodí vína s originální chutí a pověstnou rozmanitostí, je stylově pestré spektrum kvalitních bílých odrůd, které je řadí mezi nejlepší světová bílá vína. Správným výběrem odrůdy vinaři výrazně ovlivňují potenciál terroir; ten je opravdu jako diamant, který až člověk obrousí do nevídané krásy.
více »

Cesta vína VOC Znojmo z vinice až na Váš stůl

Vinaři nominují do systému VOC Znojmo pouze vína, která splňují přísné podmínky; jejich souhrn najdete na straně 6. Podle těchto pravidel pak degustační komise vybírají nejtypičtější vína Sauvignonu, Ryzlinku rýnského, Veltlínského zeleného a jejich cuvée.
více »

Odrůda Sauvignon

Barva - světle žlutavá, zelenkavé tóny
Vůně - broskvová, černorybízová, angreštová, minerální
Chuť - broskvová, černorybízová, angreštová, minerální
více »

Odrůda Ryzlink rýnský

Barva - světle zlatavá, zelenkavé tóny
Vůně - medová, lipového květu, minerální
Chuť - medová, lipová, pomerančová, minerální
více »

Odrůda Veltlínské zelené

Barva - světle žlutá, zelenožlutá
Vůně - s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny
Chuť - svěží, kořenitá, pepřnatá, minerální
více »