VOC Znojmo

Královská řada vín VOC Znojmo

kralovska-rada_nalepky_1

VOC Znojmo představuje svůj poklad: Královské ryzlinky

Velká novinka ve vinařském světě je tu! VOC Znojmo uvedlo jako první v České republice speciální řadu vín originální certifikace – Královskou řadu vín VOC Znojmo. Toto označení mohou dostat pouze vína odrůdy Ryzlinku rýnského, která splní nejpřísnější kritéria. Jde o jedinečná vína světové kvality, která posunují laťku apelačního systému v ČR ještě výše. Královská řada je symbolicky věnována královskému městu Znojmu a uvedena na trh je každoročně 28. září.

kralovska-rada_nalepky_2

Myšlenka Královské řady se zrodila v roce 2013. Znojemská vína odrůdy Ryzlinku rýnského mají velký potenciál ke zrání na lahvi – tato vína se v čase vyvíjejí k dokonalosti. Vzhledem k tomu, že vína VOC Znojmo se mnohdy prodají do jednoho roku, se vinaři spolku rozhodli vytvořit unikátní Královskou řadu vín VOC Znojmo. Ta přichází na trh po dvojím hodnocení komise až ve chvíli, kdy jsou vína vyzrálá k dokonalosti, tedy nejdříve po 33 měsících od sběru hroznů.

Královské ryzlinky mají jedinečnou charakteristiku: jsou se zlatavými až jantarovými odstíny, s vůní medovou, meruňkovou, s pomerančovými tóny, případně minerálními tóny, kořenité, s vůní po lipovém květu, lehce s tóny petroleje neboli kerosinu. Co se projevuje ve vůni, najdeme i v chuti. Extraktivní, nazrálé, s dlouhotrvající perzistencí.

Vína jsou z důvodu jejich výjimečnosti k dostání jen u samotných vinařů. První vína Královské řady byla na trh uvedena v roce 2016.

Vína, která obdržela označení Královská řada vín VOC Znojmo

 • Ryzlink rýnský 2013 od Znovínu Znojmo
 • Ryzlink rýnský 2013 od Vinařství Waldberg Vrbovec
 • Ryzlink rýnský 2014 od VINO HORT
 • Ryzlink rýnský 2015 od Vinařství Waldberg Vrbovec
 • Ryzlink rýnský 2015 od Vinařství Hanzel

Proč jsou uvedena na trh právě 28. září? V tento den slaví svátek Václav. A svatý Václav je patronem vinařů – vinaři ho uctívají titulem Nejvyšší perkmistr vinic, který mu udělili před 340 lety. Svatý Václav dokonce sám vinnou révu pěstoval, sklízel ji a vyráběl z ní vlastní víno. Také datum jeho smrti 28. září zapadá do nejdůležitějšího období vinařského roku, do období vinobraní.

Podmínky pro udělení označení „Královská řada“ VOC Znojmo

 1. Z odrůd Znojemské vinařské podoblasti byla vybrána následující odrůda pro možnost přiznání označení Královské řady VOC Znojmo: Ryzlink rýnský.
 2. Královská řada VOC Znojmo lze vyrábět vína jako samostatné odrůdy, tj. Ryzlink rýnský, případně i kupáž z jedné odrůdy.
 3. Termín hodnocení a zatřídění vín Královské řady VOC Znojmo z odrůdy Ryzlink rýnský se stanovuje nejdříve na srpnovou komisi po ročníku sklizně. Prvním termínem hodnocení a zatřídění je srpen 2014. Prvním ročníkem pro hodnocení a zatřídění je ročník 2013. Hodnocení a zatřídění Královské řady se musí konat samostatně.
 4. Do hodnocení a zatřídění vín Královská řada VOC Znojmo se přihlašuje šarže vína určená pouze pro Královskou řadu VOC Znojmo. Komise pro hodnocení a zatřiďování vybere z přihlášených vín ta, která odpovídají svým charakterem Ryzlinku rýnskému VOC Znojmo s důrazem na potenciál zrání na lahvi.
 5. Výrobce, člen spolku, má-li zájem o přiznání označení vín „Královská řada“ VOC Znojmo, musí podat Žádost o přiznání označení Královské řady VOC Znojmo u vína vyrobeného z vinných hroznů vypěstovaných na území vinařské oblasti Morava, vinařské podoblasti znojemské Č.j.: 01/19/2014. Víno může být uvedeno nejdříve po 33 měsících zrání na trh.
 6. Počátek pro stanovení doby 33 měsíců se stanovuje od data ověření hroznů.
 7. Víno určené pro Královskou řadu VOC Znojmo prochází dvěma komisemi pro hodnocení a zatřídění vína VOC Znojmo, z nichž poslední musí být v srpnu, v daném roce, kdy může být víno uvedeno na trh.
 8. Víno musí být před hodnocením dekantováno do karafy a následně předkládáno degustátorům.
 9. Poslední zatřiďování a hodnocení Královské řady VOC Znojmo probíhá u „kulatého stolu“ a je neveřejné. Počet degustátorů je 6 (z vinařství vždy jeden degustátor maximálně a degustátora si nominuje jednotlivé vinařství pro dané zatřídění a hodnocení). Předsedou komise je předseda spolku mimo uvedený počet degustátorů.
 10. Rozhodnutí komise pro zatřídění a hodnocení v případě Královské řady musí být jednoznačné. Připouští se pouze jeden hlas proti, aby víno získalo označení Královská řada VOC Znojmo.
 11. V případě, že víno nebude vyhovovat, bude mu odebráno označení Královská řada“VOC Znojmo i označení VOC Znojmo.
 12. Smyslové požadavky na jakost vína „Královské řady“ VOC Znojmo po 33 měsících zrání
  Znak jakosti Ryzlink rýnský (po 33 měsících zrání)
  Vzhled čirý s jiskrou
  Odchylky ojedinělé jasné krystalky vinného kamene
  Barva zlatavé odstíny až jantarové
  Vůně medová, meruňková, pomerančové tóny, popřípadě minerální tóny a to samostatně nebo v kombinaci, ale i kořenitá, typická po lipovém květu, lehce s tóny petroleje neboli kerosinu.
  Chuť meruňková, medová, pomerančová, popřípadě minerální tóny a to samostatně nebo v kombinaci bez chorob a vad, extraktivní, nazrálá, přechází do příjemně peprně kořenité, harmonická kyselinka, lehce petrolejová, s dlouho trvající perzistencí
 13. Lahve Královská řada VOC Znojmo budou opatřeny speciální páskou s logem „Královská řada“ VOC Znojmo a číselným kódem, která bude umístěna na hrdle lahve a bude zakrývat část záklopky. Páska bude v odlišné barvě než páska pro vína VOC Znojmo a to v žluto/červeném provedení. Tyto pásky budou vydány nejdříve po 33 měsících zrání.
 14. Lahve mohou být uzavřeny pouze kvalitním korkovým uzávěrem.

Hodnocení a zatřídění vín Královské řady VOC Znojmo z odrůdy Ryzlink rýnský se dále řídí platnými dokumenty VOC Znojmo.