VOC Znojmo

Apelační systém v jiných evropských zemích

S iniciativou VOC Znojmo se Česká republika zařadila do okruhu zemí velkých vinařských producentů, kteří s podobnými systémy úspěšně pracují – Francie (AOC), Itálie (DOC), Rakouska (DAC) či Španělska (DO).

Vína z těchto zemí jako je např. Chianti, Rioja nebo Chabli představují na současném trhu jasně identifikovatelné značky.

Ve Francii

nesou nejkvalitnější vína označení AOC (Appellation d’ Origine Contrôlée). Původ, odrůdy, množství produkce, pěstitelské metody, techniky zpracování a kvalitu produktů kontroluje 400 úřadů po celé Francii; vína AOC tvoří zhruba jednu třetinu tamní produkce.

V Itálii

se kromě stolních vín nejčastěji setkáte s označeními DOC a DOCG. Oblasti s tímto statutem mají stanoveno kvantitativní omezení produkce hroznů pro vyšší jakost vín. Vína označená DOC (Denominazione di Origine Controllata) jsou kontrolována dle původu, výnosu, doby zrání, technologie a kvality. Existuje přes 500 druhů takových vín, od průměrných až po nejkvalitnější. Systém DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) představuje nejvyšší stupeň kvality a platí pro špičková vína DOC.

V Rakousku

funguje souběžně s germánským systémem i apelační systém DAC (Districtus Austriae Controllatus), který na jaře roku 2010 třídil vína dle sedmi apelací. Jejich počet by se měl nadále rozšiřovat, některé spolkové země budou touto kategorií zcela pokryty.