Aktualita: Festival proměnil Znojmo v místo zaslíbené
 

Festival proměnil Znojmo v místo zaslíbené

zveřejněno:  5. 9. 2021
Pokud jste se procházeli ulicemi Znojma navečer v pátek 3. září, mohli jste narazit na návštěvníky z celé České republiky. Stačilo se zastavit a dát řeč, abyste zjistili, že do Znojma je přilákal Festival vína VOC Znojmo. Ten se tentokrát konal 4. 9. místo tradičního termínu 8. 5. A odkud příznivci vína dorazili? Tak třeba z Poděbrad, z Hradce Králové, Prahy, Karlových varů, Ostravy a z dalších koutů naší země. Někteří tu byli již po šesté, jiní po osmé a někteří jezdí od prvního ročníku.

Festival vína VOC Znojmo je po Znojemském historickém vinobraní největší vinařskou akcí města Znojma. Nabízí se srovnání -  Vinobraní má 90 000 návštěvníků a na festivalu se zdegustuje téměř 90 000 vzorů vína našich typických odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a jejich cuvée.

„Co však dělá tento festival oblíbenou akcí, to je hned vedle vína jeho pohodová a přátelská atmosféra, namíchaná z dobrosrdečnosti místních vinařů, muzikantů a samotných návštěvníků. V tu chvíli si člověk přeje, aby to nikdy neskončilo, a cítí obrovskou hrdost na náš kraj. Po skončení se pak těší na další ročník a také většina hostů si hned poznamenává termín do diáře a rezervuje ubytování. Příště to snad už vyjde v tradičním termínu 8. května,“ říká předseda VOC Znojmo František Koudela.

Festival se stal oblíbeným místem setkávání, u sklenky dobrého vína se scházejí rodiny i přátelé, ať už plánovaně, nebo nahodile. Příjemným důvodem posedět, popovídat si a na chvíli zapomenout na čas byl i doprovodný hudební program a nabídka občerstvení na všech scénách.

Na festivalu se vedle svých kolegů vinařů představil nový jedenadvacátý člen, a to vinařství Modrý sklep z Nového Šaldorfa. „Co jsme ten den přivezli, to se vypilo. Festival byl skutečně vydařený svojí pohodou, vyšlo i nádherné počasí, což byl obrovský bonus pro tuto akci a vlastně i pro vinice. Pro nás první ročník a jsme rádi, že jsme teď na jedné lodi spolku VOC Znojmo,“ zhodnotil Vladimír Mucha, sklepmistr vinařství Modrý sklep.
Festival se konal v jedinečných historických kulisách města Znojma na Káře, u rotundy sv. Kateřiny a na nádvoří znojemského hradu. Bylo zjevné, jak je označení VOC Znojmo známé a že tato vína  dělají Znojemsku reklamu. Pro návštěvníky, kteří přijíždí na více dní, jsou připraveny služby místních ubytovacích a gastronomických zařízení, kaváren, památek či různé balíčky cestovního ruchu místních podnikatelů.

Velký dík patří všem, kteří se zapojili do akce Vinaři jdou na dřeň. Šlo o prezentaci šperkařek z celé republiky a dražbu cínovaných šperků či cínem zdobených skleniček s vinařskou tematikou na podporu Nadace pro transplantaci kostní dřeně. Neustálé obležení tohoto kontaktního místa na ulici Hradní svědčilo o zájmu zapsat se do registru. Je evidentní, že lidé mají dobré srdce, a když mohou, umějí pomáhat.

Festival se konal pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a za podpory Vinařského fondu ČR, města Znojma a Svazu vinařů ČR.

 

Fotografie
Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion