Aktualita: Festival vína VOC Znojmo již popatnácté
 

Festival vína VOC Znojmo již popatnácté

zveřejněno:  11. 4. 2023
Znojmo ve znamení vína, hudby a folkloru, to je Festival vína VOC Znojmo. Již 6. května, tedy první květnovou sobotu, můžete ochutnávat, bavit se a užívat nevšední atmosféru vinařského svátku.

Horní náměstí se v průběhu dějin stalo svědkem mnoha událostí a některé byly tak významné, že během nich teklo víno z kašen. První květnovou sobotu nahradí památné kašny desítky stánků, v nichž víno poteče s nemenší intenzitou. Poprvé tak budete mít možnost ochutnat šestačtyřicet nově zatříděných vín VOC Znojmo ročníku 2022, ale i vína starší, a to prostřednictvím systému dobíjecích čipů na náramcích. 

„Během uplynulých čtrnácti let se festival stal významnou událostí spojenou s vínem, druhou největší hned po Znojemském historickém vinobraní,“ informuje František Koudela, předseda VOC Znojmo. „Ochutnávka vín typických místních odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené i bohatý kulturní program každoročně přilákají tisíce návštěvníků z celé republiky.“

Pro tento den se změní názvy přilehlých ulic, a tak ochutnávat kvalitní víno a poslouchat muziku bude možné také na Sauvignonové ulici, Ryzlinkovém trhu a Veltlínském náměstí. V těchto odrůdových ulicích zazní cimbálky ze Znojma, ale i dalších koutů Moravy. Na Ryzlinkovém trhu, původně Slepičím, ožije starý místní zvyk vynášení Hroznové kozy do vinohradu, připomínající pověstnou bytost, chránící vinohrady, víno a poctivé vinaře. 

Kulturním programem bude provázet Ivo Dvořák, prezident Asociace sommelierů ČR. O hudbu různých žánrů se postarají znojemské folklorní soubory Dyjavánek, Dyjavan i cimbálová muzika Antonína Stehlíka, dále Dyleň z Karlových Varů, Banda Slovakia, Horňácká muzika Petra Mičky či folková Druhá tráva Roberta Křesťana. Návštěvníci, kteří vyplní anketní lístek, se mohou těšit na trojí losování o ceny.

Letošní festival vám představí zbrusu nový Kalendář akcí vinařů VOC Znojmo s informacemi o akcích VOC Znojmo i akcích jednotlivých vinařství, který se bude hodit jako pomocník při plánování dovolené či prodlouženého víkendu na Znojemsku.

Ani letos pak nebude chybět akce Vinaři jdou na dřeň, umožňující zápis do Českého národního registru dárců kostní dřeně.

Pro mimoznojemské návštěvníky budou operativně posíleny pravidelné spoje autobusové linky 108 z Brna do Znojma a zpět.

 

Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion