Aktualita: Královská řada vín ze Znojma míří na trh
 

Královská řada vín ze Znojma míří na trh

zveřejněno:  23. 9. 2021
Blíží se konec září a s ním nejen svátek svatého Václava, patrona vinařů, ale i uvedení vín Královské řady VOC Znojmo na trh. Nově zatříděná čtyři prémiová vína našich vinařů slibují, že je na co se těšit. VOC Znojmo tak opět udává krok v apelačním systému ČR.

Blíží se konec září a s ním nejen svátek svatého Václava, patrona vinařů, ale i uvedení vín Královské řady VOC Znojmo na trh.  Nově zatříděná čtyři prémiová vína našich vinařů slibují, že je na co se těšit. VOC Znojmo tak opět udává krok v apelačním systému ČR. 

„Do Královské řady byla komisí vybrána vína odrůd Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené od vinařství DOBRÁ VINICE, LAHOFER, WALDBERG a VINO HORT. Byla představena na tiskové konferenci
23. 9. a již brzy si je budete moci zakoupit u jednotlivých vinařů. Na trh jsou uváděna
právě na sv. Václava 28. září,“ přibližuje František Koudela, předseda VOC Znojmo.  

Královskou řadu vín jsme představili už v roce 2013, a byli jsme tak první VOC u nás s vlastní speciální řadou. Vína VOC Znojmo se totiž často prodala do jednoho roku, a přišla tak o šanci nazrát na lahvi. Finální rozhodnutí o vínech Královské řady vydává komise teprve po 18 měsících od data ověření hroznů. Vína tak zrají min. 18 měsíců od sběru hroznů, školí se na sudu nebo v betonu a následně nazrají na lahvi. Díky tomu dosahují vyšší úrovně, jsou extraktivní, s dlouhotrvající perzistencí, jedinečná ve vůni i chuti.

 „Náš Ryzlink rýnský 2015 z Dobré Vinice doplňuje špičkové pokrmy ve vyhlášených restauracích Prahy, Londýna, Tokia, Berlína a dalších destinací. Na toto víno jsme patřičně hrdí. Vždyť také pochází z pětatřicetileté biodynamické vinice v obci Znojmo-Popice v Národním parku Podyjí. Prvohorní podloží z křemenů, žuly, ruly a lehké písčité půdy dává vínu jedinečný minerálně-květinový projev. Víno kvasilo na přírodních kvasinkách a zrálo 14 měsíců na kvasnicích v dubových a akátových sudech v našich pískovcových sklepích,“ představuje Andrea Nejedlíková z vinařství Dobrá Vinice.

První veltlínské zelené v historii vinařství Lahofer, které se může pyšnit zatříděním do Královské řady VOC, nazrávalo 18 měsíců v akátových sudech. „Výraznou minerální vůni doplňují tóny akátového medu, které se dokonale snoubí s typickou kořenitostí veltlínu 2019 a mandlovou hořčinkou v jejím závěru,“ pochvaluje si harmonickou vyrovnanost vína jeho tvůrce, sklepmistr Jiří Lancman. „Baví mě na něm jedinečná souhra písčitého minerálního podloží viniční trati Vinohrady ke Křídlůvkám s ležením na akátovém sudu. Ta je navíc umocněna tím, že jak hrozny, tak dřevo, z nějž byly sudy vyrobeny, pochází z našeho regionu.“

Také Pavel Filipovszki, tehdejší sklepmistr Vinařství Waldberg, může být na své víno Veltlínské zelené 2018 pyšný: „Víno zlatavé barvy, ve vůni převládají tóny zeleného jablka a bílého pepře. Chuť je kořenitá a jemně minerální s harmonií cukru a kyseliny. Nazrálé tóny v dochuti, která je velmi dlouhá.“

„Jsem rád, že máme možnost pracovat se surovinou ze Slunného vrchu. Je to ideální poloha pro typické Veltlínské zelené 2019 na dlouhověkost s potenciálem zrání,“ uzavírá vinař Jiří Hort.

Královská řada VOC Znojmo, od letošního roku otevřená všem třem odrůdám VOC Znojmo, se tak rozrostla o kvalitní a výjimečné přírůstky. Nově zatříděné ryzlinky a veltlíny jsou toho důkazem.

 

Fotografie
Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion