Aktualita: Mezi novými víny VOC Znojmo převažují ryzlinky
 

Mezi novými víny VOC Znojmo převažují ryzlinky

zveřejněno:  30. 8. 2022
Srpnové zatřiďování je za námi, a tak známe nová vína VOC Znojmo ročníku 2021. Dvacet vín originální certifikace budete moci ochutnat už během Znojemského historického vinobraní, kde se srpnové přírůstky poprvé představí veřejnosti.

Srpen je měsíc, kdy vinaře spolku VOC Znojmo každoročně čeká druhé kolo zatřiďování vín. Desítka degustátorů se sešla ve čtvrtek 25. srpna, přičemž pro získání označení VOC Znojmo muselo 6 z nich ohodnotit víno jako vyhovující. Z hodnocení úspěšně vyšlo 11 ryzlinků, 6 veltlínů, 2 sauvignony, 1 cuvée a Královská řada byla rozšířena o víno odrůdy Ryzlink rýnský ročníku 2018 od VINO HORT ročníku 2018.

Srpnová komise letos zaznamenala nejvíce ryzlinků. Ty se vyznačují zlatavými až jantarovými odstíny, vůně je medová, meruňková, s pomerančovými, popřípadě minerálními tóny, ale i kořenitá, s nádechem lipového květu, lehce s tóny petroleje neboli kerosinu. V chuti převažují meruňkové, medové, pomerančové i minerální tóny. Vína jsou extraktivní, nazrálá, přechází do příjemně pepřnatě kořenité, harmonické kyseliny, lehce petrolejové, s dlouho trvající perzistencí.

A jak hodnotí svůj Ryzlink rýnský z Královské řady Jiří Hort z vinařství VINO HORT? „Máme radost, že naše víno opět dosáhlo na nejvyšší metu VOC ZNOJMO, kterou je právě Královská řada. Ryzlink z polohy Dobšice U Hájku odráží spojení polohy s odrůdou. Do dvou až tří let bude petrolejový, tedy víno pro opravdové vyznavače nazrálých ryzlinků. Jeho nevýhodou je pouze malý počet lahví.“

Na nové víno Královské řady si musíme počkat do 28. září, kdy bude dle tradice uvedeno na trh u příležitosti svátku sv. Václava. Ostatní vína ze srpnového zatřiďování, ale i další vína VOC Znojmo a vína z Národní soutěže Znojemské vinařské podoblasti budou k ochutnání 9. - 10. září na největší vinařské scéně vinobraní na prostranství u rotundy svaté Kateřiny ve Znojmě.

Všechna nově zatříděná vína se v průběhu září objeví v nabídce partnerského e-shopu www.vinotrh.cz. Objednávat můžete také zde na www.vocznojmo.cz, kde je pro vás k dispozici seznam členů VOC Znojmo s odkazy na jejich e-shopy a zajímavé akce.

ZATŘÍDĚNÁ VÍNA

Sauvignon 2021
Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep
Vinařství Modrý sklep

Ryzlink rýnský 2021
Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep
THAYA VINAŘSTVÍ, SPOL. S R.O.
Vinařství LAHOFER, a.s. 2x (šarže 7321 a šarže 7521)
VINO HORT, s.r.o.
Zemědělské družstvo Hodonice - Tasovické vinařství
ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.
VINICE – HNANICE, s.r.o. 2x (šarže 3257B/21 a 2817A/21)
Vinařství HANZEL, s.r.o.
Vinařství Modrý sklep

Veltlínské zelené 2021
Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep
Vinařství LAHOFER, a.s.
Vinařství rodiny Špalkovy, s.r.o.
Vinařství WALDBERG s.r.o.
VINO HORT, s.r.o.
Zemědělské družstvo Hodonice - Tasovické vinařství

Cuvée Terasy Veltlínské zelené x Ryzlink rýnský 2021
Vinice - Hnanice s.r.o.

Fotografie
Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion