Aktualita: Sečteno a podtrženo – festival VOC Znojmo zaznamenal 14 120 návštěvníků
 

Sečteno a podtrženo – festival VOC Znojmo zaznamenal 14 120 návštěvníků

zveřejněno:  9. 5. 2022
Festival vína VOC Znojmo 2022 to rozjel naplno. Což je pro znojemské vinaře skvělý výsledek, neboť každý ročník charakterizuje jednak kvalita vína, jednak atmosféra festivalu. Taková návštěvnost je pro ně benefit. Znojmo tak první květnovou sobotu ožije „druhým Vinobraním“.

„Velmi si vážíme všech, kteří letošní ročník navštívili, je to pro nás důležitá zpětná vazba nejen k festivalu samotnému. Je třeba si uvědomit, že tři odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelné, navíc se zbytkovým cukrem do 15g/l typické pro Znojemskou vinařskou podoblast, si za 17 ročníků našly takovou přízeň mezi milovníky a znalci vín. To není běžné, spíše výjimečné, snad i ojedinělé,“ hodnotí předseda VOC Znojmo František Koudela.

Je evidentní, že apelační systém VOC je cesta správným směrem, a právě festival a podobné aktivity lákají na Znojemsko návštěvníky, aby zde poznávali místní terroir, kde se rodí hrozny našich typických odrůd.

Pestrost sauvignonů, ryzlinků i veltlínů letos oslovila návštěvníky ze Znojma i z dalších koutů naší republiky. „Pacov, Příbor, Hlučín, Lučany nad Nisou, Olomouc, Litovel, Tišnov, Praha, Blansko, Brno, Děčín, Ostrava, Náchod, Vrchlabí, Písek… Tato města jsou známa z prvního vzorku anketních kuponů a to teprve zpracováváme kompletní vyhodnocení ankety,“ poodhaluje František Koudela.

Co dalšího anketa prozradila? Za víny VOC Znojmo mnozí z vás dorazili poctivě již po čtrnácté, tudíž jste nevynechali ani jeden ročník festivalu. 8 z 10 návštěvníků nejsou Znojmáci, většina tu tedy pravděpodobně stráví dva až tři dny, což má na vinařskou turistiku významný vliv.

Díky letošní novince, relax zóně VOC u rotundy sv. Kateřiny, se vedle odrůdových ulic otevřel další prostor k ochutnávání vína VOC Znojmo. Při letošní návštěvnosti i toto místo přispělo ke komfortu zvolit si nejvhodnější místo k degustaci a zároveň vyzvalo k příjemné procházce naším krásným městem.

Atmosféru festivalu podtrhl folklor v podání místního Dyjavánku, Dyjavanu či cimbálky Antonína Stehlíka, ale i Cimbálové muziky Klaret z Mikulova. O další hudební žánry se postarala kapela Trombenik, hrající temperamentní lidovou hudbu vycházející z židovské tradice, a Hrdza, která k nám ze Slovenska přivezla jedinečný mix rocku, folkloru a worldmusic.

Na podporu Nadace pro transplantaci kostní dřeně se v rámci festivalu uskutečnila akce Šperkování a Vinaři jdou na dřeň. Do registru se zapsalo 37 dárců a prodej autorských děl českých šperkařek i charitativní prodej vín VOC Znojmo opět vynesly pěknou sumu. Tu brzy prozradí paní Iveta Hlobilová, které patří obrovský dík za elán, který se svými kolegy vkládá do této důležité akce.

Festival se konal pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a za podpory Vinařského fondu ČR, města Znojma, Svazu vinařů ČR a Jihomoravského kraje.

Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion