Aktualita: Vína VOC Znojmo v Salonu vín ČR
 

Vína VOC Znojmo v Salonu vín ČR

zveřejněno:  11. 1. 2023
Sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023 představuje Salon vín České republiky. Mezi nimi nechybí vína VOC Znojmo, která získala zlatou medaili a s ní pevné místo v degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.

Letošní ročník nejvyšší a největší soutěže vín v Česku zaznamenal rekordních 2643 přihlášených vín. Ta nejlepší musela projít hodnocením v jednotlivých vinařských podoblastech a dvou celostátních kolech, kvalitu a výjimečnost vín tak musely potvrdit tři komise zkušených vinařů, sommelierů a enologů a zároveň profesionální chemické analýzy hodnocených vín. Na základě toho získalo zastoupení v Salonu vín 2023 79 vín bílých, 17 červených, 2 šumivá a 2 růžová od 61 vinařů.

„Probojovat se do elitní skupiny vín není jednoduché, do Salonu se dostanou skutečně jen ta nejlepší vína. Za znojemský region jsou to vína VOC Znojmo,“ konstatuje František Koudela, předseda spolku VOC Znojmo.

Ze znojemské vinařské podoblasti bodovaly Veltlínské zelené 2021 Vinné sklepy Lechovice, Veltlínské zelené 2021 ZNOVÍN ZNOJMO, Ryzlink rýnský 2021 Vinné sklepy Lechovice a Sauvignon 2021 Vinařství Líbal. Tato vína potvrzují současný trend, kdy z celkového počtu 22 odrůd jsou v Salonu nejvíce zastoupeny Ryzlink rýnský (18), Sauvignon a Rulandské šedé (8) a Veltlínské zelené a Chardonnay (7).

Na Znojemsko putovala také cena za nejlepší kolekci vín, o kterou se zasloužilo vinařství Znovín Znojmo. Vedle zlatých medailí pro stovku nejlepších pak udělila komise medaile stříbrné vínům, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů. Touto stříbrnou medailí se může pochlubit hned 9 vín VOC Znojmo:

Veltlínské zelené 2020 Vinařství Hanzel
Sauvignon 2021 Vinařství Hanzel
Veltlínské zelené 2021 Vinařství LAHOFER
Ryzlink rýnský 2021 Vinařství LAHOFER
Ryzlinky rýnský 2021 VINO HORT
Veltlínské zelené 2021 ZNOVÍN ZNOJMO
Veltlínské zelené 2020 ZNOVÍN ZNOJMO
Ryzlink rýnský 2021 ZNOVÍN ZNOJMO
Ryzlink rýnský 2020 ZNOVÍN ZNOJMO

Chcete na jednom místě porovnat to nejlepší z VOC Znojmo s prvotřídními víny moravských i českých vinařských podoblastí? Pak si nenechte ujít celoroční expozici nejúspěšnější stovky ve sklepení zámku Valtice, kde si můžete vybrat z několika typů degustačních programů. Letošní otevření expozice pro veřejnost proběhne již 3. února.

Fotografie
Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion