Aktualita: Vinobraní z pohledu VOC Znojmo: 16 450 lidí, 131 600 vzorků
 

Vinobraní z pohledu VOC Znojmo: 16 450 lidí, 131 600 vzorků

zveřejněno:  23. 9. 2018
Znojemské historické vinobraní 2018 bylo nejen rekordní, co se jeho návštěvnosti týče (celkem ho navštívilo 87 762 lidí, což je nejvíc v jeho novodobé historii), ale rekordní bylo i na scéně VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny. Ta je pevnou součástí vinobraní již osmým rokem. Na nedalekém hradě opět probíhalo i oblíbené poznávání Vína všemi smysly, letos poprvé v pátek i v sobotu. Vinobraní se zkrátka vydařilo na výbornou.

„Vinobraní začíná být rok od roku významnější akcí. Jeho návštěvníci se těší nejen na tradiční burčák, ale čím dál častěji vyhledávají vinařské, centrem města chodí se skleničkou v ruce a degustují naše skvostná znojemská vína. Jen naší scénou u rotundy prošlo 16 450 lidí, kteří tu vypili 8 773 lahví vína, což odpovídá 131 600 degustačních vzorků. Pro zajímavost – vypilo se o 908 lahví vín více než vloni,“ vypočítává František Koudela, předseda VOC Znojmo.

Je skvělé, jak vína VOC Znojmo táhnou a jak jsou lidé znalí tohoto apelačního systému a cíleně jej vyhledávají. Je to nejen skvělá reklama pro nás pro vinaře, ale také pro město jako takové. Z toho máme opravdovou radost!

Po oba dva dny na scéně VOC Znojmo hrála skvělá Cimbálová muzika Jožky Šmukaře, a tak tu panovala skvělá nálada. Rozdávaly se tu také odměny v podobě degustačních vzorků zdarma za Znalce vín, kterými se stali ti, jež prošli poznáváním Vína všemi smysly na znojemském hradě. Vzorků za odměnu tu vinaři nalili celkem 750.

„Interaktivní expozice Víno všemi smysly je zaměřena na zapojení všech smyslů při vychutnání si vína a tím i na zvýšení kultury jeho konzumace. V letošním roce se pro návštěvníky nově otevřela stanoviště, kde byly připraveny aromatické profily typických odrůd VOC Znojmo – Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Sauvignon. Profily byly složeny z čerstvého a sušeného ovoce, bylinek, koření, suchých plodů či zeleniny a představovaly charakteristické vůně znojemských odrůd. Na dalších naučných stanovištích Víno všemi smysly si pak návštěvníci mohli vyzkoušet, jak dokáží přiřadit barvu, vůni, chuť, hmat, sluch k jednotlivým odrůdám a zapojit museli i „šestý smysl“, aby všechny vjemy spojili do správného určení, k jakému pokrmu se dané odrůdy nejvíce snoubí,“ popisuje Ivo Dvořák, viceprezident Asociace sommelierů ČR.

 

Na scéně u rotundy se také soutěžilo. Z anketních lístků nyní vylosujeme 20 šťastlivců, kteří vyhrají poukaz na Vinobus nebo poukaz na Festival vína VOC Znojmo 2019. Z anketních lístků například víme, že se zavítali návštěvníci z Vlašimi, Dačic, Krnova, Kladna, Ostravy, Olomouce, ale i třeba ze slovenské Žiliny. Výherci budou zveřejnění na Facebooku a budou kontaktováni i emailem.

Prázdné nebylo o vinobraní ani Informační centrum VOC Znojmo ve Vlkově věži, kde bylo plno hlavně v neděli, kdy si sem lidé chodili kupovat vína, která si pak vezla domů.

Děkujeme všem návštěvníkům, že na vinobraní vytvořili skvělou atmosféru. A budeme se těšit příští rok na viděnou – ať už na květnovém Festivalu vína VOC Znojmo, nebo v září na vinobraní!

Znojemské historické vinobraní se konalo v termínu od 14. do 16. září 2018. Další ročník je naplánován na 13. – 15. září 2019. Aktuality sledujte na www.znojemskevinobrani.cznebo na www.vocznojmo.cz.

A na co se můžete ještě těšit? Uvedeme na trh další vína Královské řady, a pokud plánujete výlet, pak k němu využijte náš Vinobus! A nebude to trvat dlouho a máme tu květen a s ním další ročník Festivalu vína VOC Znojmo. Sledujte nás!

Fotografie
Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion