Aktualita: Známe nová vína VOC Znojmo ze srpnového zatřiďování
 

Známe nová vína VOC Znojmo ze srpnového zatřiďování

zveřejněno:  28. 8. 2021
Po netrpělivě očekávaném srpnovém zatřiďování se VOC Znojmo rozrostlo o nová vína ročníku 2020, a to 11 vín originální certifikace a 2 vína Královské řady. Vychutnat si je můžete na Festivalu vína VOC Znojmo, který letos proběhne 4. září.

Po netrpělivě očekávaném srpnovém zatřiďování se VOC Znojmo rozrostlo o nová vína ročníku 2020, a to 11 vín originální certifikace a 2 vína Královské řady. Vychutnat si je můžete na Festivalu vína VOC Znojmo, který letos proběhne 4. září.

Hodnocení nových vín se uskutečnilo na čtvrtečním zatřiďování, kterého se účastnilo 10 degustátorů. Aby víno získalo označení VOC Znojmo, muselo 6 z nich označit dané víno za vyhovující. A která vína prošla tímto náročným sítem?

„Můžeme se těšit na šest srpnových přírůstků odrůdy Ryzlink rýnský, tři nová vína odrůdy Veltlínské zelené, jeden Sauvignon a jedno cuvée“, přibližuje předseda VOC Znojmo František Koudela. „Do Královské řady pak vstoupila dvě vína odrůdy Veltlínské zelené od VINO HORT a vinařství LAHOFER, na ta si však musíte počkat do 28. září, kdy bývají vína Královské řady uvedena na trh u příležitosti svátku sv. Václava.“

Jako příznivci vín VOC Znojmo již znáte kontrolní pásku, kterou jsou vína VOC Znojmo označena. Ta garantuje původ a výjimečnost vín z vybraných viničních tratí znojemské vinařské podoblasti. Na identifikační pásce naleznete kód výrobce, číslo šarže, kód rozhodnutí a počet lahví v dané šarži. Královská řada, od letošního roku otevřená vínům všech tří odrůd, které VOC Znojmo zatřiďuje, se označuje speciální páskou ve žluto-červeném provedení.

„Královskou řadu vín jsme představili už v roce 2013, a byli jsme tak první VOC u nás, které přišlo s vlastní speciální řadou. Vedl nás k tomu fakt, že se vína VOC Znojmo často prodala do jednoho roku, a přišla tak o šanci nazrát na lahvi. Finální rozhodnutí o vínech Královské řady vydává komise teprve po 18 měsících od data ověření hroznů. Vína tak zrají min. 18 měsíců od sběru hroznů, školí se na sudu nebo v betonu a následně nazrají na lahvi. Díky tomu dosahují vyšší úrovně, jsou extraktivní, s dlouhotrvající perzistencí, jedinečná ve vůni i chuti,“ vysvětluje Koudela a dodává: „Nyní připravujeme speciální tiskovou konferenci věnovanou právě Královské řadě, o které vás budeme informovat.“ 

Nově zatříděná vína i starší ročníky budete moci ochutnat, pokud si nenecháte ujít Festival VOC Znojmo. Z důvodu hygienických opatření byl přesunut z tradičního květnového termínu na září, a tak mohou v nabídce figurovat i vína ze srpnového zatřiďování. Seznámení s novými víny i oživení vzpomínek na ta starší vás čeká od 10.00 do 21.00 hod. na Káře, u rotundy sv. Kateřiny a na nádvoří znojemského hradu.

Letošní zatřiďování i festival přináší důležitou novinku. K dosavadním 20 členským vinařstvím VOC Znojmo se přidává člen nový, a to vinařství Modrý sklep z Nového Šaldorfa. Na festivalu se uvede svým Sauvignonem a Veltlínským zeleným 2020. 

 

ZATŘÍDĚNÁ VÍNA

Sauvignon 2020

Vinařství Modrý sklep

 

Ryzlink rýnský 2020

Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep

Vinařství LAHOFER, a.s. 2x (šarže 19920 a šarže 20020)

Vinařství Líbal, s.r.o.

VINO HORT s.r.o.

VINICE – HNANICE, s.r.o.

 

Veltlínské zelené 2020

Vinařství LAHOFER, a.s.

Vinařství HANZEL

Vinařství Modrý sklep

 

Cuvée Terasy Veltlínské zelené x Ryzlink rýnský 2020

Vinice - Hnanice s.r.o.

Fotografie
Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion