Apelační systém v jiných evropských zemích

S iniciativou VOC Znojmo se Česká republika zařadila do okruhu zemí velkých vinařských producentů, kteří s podobnými systémy úspěšně pracují – Francie (AOP/AOC), Itálie (DOP/DOC), Rakouska (DAC) či Španělska (DOP/DO). Vína z těchto zemí, jako je např. Chianti, Rioja nebo Chablis, představují na současném trhu jasně identifikovatelné značky.

Ve Francii

nesou nejkvalitnější vína označení AOP/AOC (Appellation d’ Origine Contrôlée). Původ, odrůdy, množství produkce, pěstitelské metody, techniky zpracování a kvalitu produktů kontroluje 400 úřadů po celé Francii; vína AOP/AOC tvoří zhruba jednu třetinu tamní produkce.

V Itálii

se kromě stolních vín nejčastěji setkáte s označeními DOP/DOC a DOCG. Vína označená DOP/DOC (Denominazione di Origine Control lata) jsou kontrolována dle původu, výnosu, doby zrání, technologie a kvality. Existuje přes 500 druhů takových vín, od průměrných až po nejkvalitnější. Systém DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) představuje nejvyšší stupeň kvality a platí pro špičková vína DOP/DOC.

V Rakousku

funguje souběžně s germánským systémem i apelační systém DAC (Districtus Austriae Controllatus), který třídí vína dle 10 apelací. Jejich počet by se měl nadále rozšiřovat, některé spolkové země budou touto kategorií zcela pokryty.

Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion