VOC Znojmo

Festival VOC Znojmo ukázal, jak si užít víno a pohodu

Festival VOC Znojmo ukázal, jak si užít víno a pohodu

I letos jsme se dočkali netrpělivě očekávaného festivalu vína VOC Znojmo, nad kterým dlouho visel otazník. Jeho 12. ročník nakonec úspěšně proběhl 5. září 2020 a přinesl s sebou tradiční zážitky i několik novinek.

První sobota v září tentokrát nahradila každoroční květnový termín, který se s ohledem na aktuální situaci nemohl uskutečnit. Nezbývá než doufat, že v příštím roce se s víny VOC Znojmo potkáme opět tradičně 8. května. Od dalšího festivalu nás tak nyní dělí už jen 8 měsíců!

Ochutnávala se vína nového ročníku 2019 z dubnové i srpnové komise, ale i starší ročníky. V nabídce vinařství, která jsou v současné době členy VOC Znojmo, figurovalo celkem 76 vín odrůd Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský, popř. cuvée těchto odrůd. Nechyběly ryzlinky Královské řady, které jsou běžně k dostání jen u samotných vinařů.

Slunečné počasí, na které jsme zvyklí z květnových festivalů, organizátory nezradilo ani v září a návštěvníky doprovázelo nově ve třech oddělených zónách. Své oblíbené víno si tak mohli vychutnat u rotundy sv. Kateřiny, na nádvoří znojemského hradu a na Káře, v nezaměnitelných kulisách královského města Znojma i okolní krajiny.

Zážitek z degustace doladila na všech třech scénách hudební představení. Vystoupení cimbálové muziky Neoveské, místní cimbálové muziky Antonína Stehlíka či Jožky Šmukaře střídal jazz v podání Michala Žáčka a Maria Šeparoviče nebo Jazzy Talking Tria.

Další změnou, kterou každý zaznamenal hned při příchodu, byl nový způsob placení pomocí systému dobíjecích čipů na náramcích. Tato novinka výrazně urychlila prodej vzorků a zamezila frontám a shlukování zákazníků před jednotlivými stánky.

Současná situace a omezení nedovolila překonat loňský rekord návštěvnosti. Tato skutečnost nikterak neohrozila, ale spíše umocnila celkovou atmosféru akce. Na první pohled bylo zřejmé, že všichni přítomní si prezentovaná vína i panující pohodu mimořádně užívají. „Slova uznání jsem vyslechl od návštěvníků z Polska, Slovenska, a dokonce i z USA. Všichni obdivovali naši schopnost radovat se z vína, příjemnou náladu a pohostinnost vinařů i místních,“ konstatoval předseda VOC Znojmo František Koudela.

Pokud jste nestihli navštívit všechny scény a vyslechnout všechny písničky, další postřehy můžete načerpat v naší fotogalerii a videu, které najdete na webu VOC Znojmo v sekci VIDEA.

Festival se konal pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a za podpory Vinařského fondu ČR, města Znojma, Svazu vinařů ČR a Jihomoravského kraje.


Festival VOC Znojmo ukázal, jak si užít víno a pohodu
Festival VOC Znojmo ukázal, jak si užít víno a pohodu
Festival VOC Znojmo ukázal, jak si užít víno a pohodu
Festival VOC Znojmo ukázal, jak si užít víno a pohodu