VOC Znojmo

Rekord při zatřiďování: značku VOC Znojmo získalo 41 vín

Dvakrát ročně mohou vinaři VOC Znojmo přihlásit svá vína na zatřiďování – tedy přihlásit je do procesu, jejímž výsledkem je označení daného vína značkou VOC Znojmo. Do čtvrtečního zatřiďování, které probíhalo v prostorách Louckého kláštera ve Znojmě, přihlásilo 18 vinařů VOC Znojmo celkem 49 vín. Jednačtyřicet vín uspělo a hrdlo jejich lahve tak bude zdobit páska garantující označení vín originální certifikace.

Rekord při zatřiďování: značku VOC Znojmo získalo 41 vín

Pro vína, která mají dostat označení VOC, platí striktní pravidla. Ještě přísnější, než jaká definuje zákon.  Označení VOC však cílí v první řadě na spotřebitele, který má díky tomuto označení jistotu, že si kupuje opravdu kvalitní víno, které je typické pro danou oblast. Pro Znojemsko jsou to vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvéé. Aby ve vínech ještě více vynikl terroir a vína tak byla ještě charakterističtější pro Znojemsko, musela mít zatřiďovaná vína zbytkový cukr maximálně 15 gramů na litr. Právě nižší obsah cukru dává vínu ještě typičtější charakterové vlastnosti.

 

Letošní dubnové zatřiďování přineslo nevídaný rekord. Značku VOC Znojmo obdrželo 41 vín, což je téměř dvojnásobek počtu vín, která tato označení získala vloni v dubnu. „Vína VOC Znojmo vzorně reprezentují svoji kvalitou a jedinečností Znojemskou vinařskou podoblast již sedm let. Je to dáno přísností jejich výběru, kdy zpočátku procházelo pouze 40 % přihlášených vín. Jelikož si vinaři jsou vědomi potenciálu apelačního systému a dobrého jména VOC Znojmo, věnují čím dál více úsilí nejen výběru přihlašovaných vín, ale především už výběru viničních tratí a hroznů pro výrobu vína. Nedílnou součástí je i poctivá práce při výrobě vína. V posledních letech se procento zatříděných vín citelně zvýšilo. Stejně tak se zvýšilo i uznání  na vinařských soutěžích, a to nejen u nás, ale i v zahraničí,“ komentuje zatřiďování František Koudela, předseda VOC Znojmo.

 

Pásku VOC Znojmo po čtvrtečním zatřiďování ponese 41 vín. Nejvíce je vín odrůdy Sauvignon (17), dále Veltlínské zelené (12), Ryzlink rýnský (11) a jedno cuvée. Vinař obdrží pro svá vína přesně tolik pásků, kolik lahví zatříděného vína VOC Znojmo měl v době odběru vzorků vín k zatřídění. Na identifikační pásce nalezne každý zákazník kód výrobce, číslo šarže, kód rozhodnutí a počet lahví v dané šarži,“ dodává Koudela. Pro spotřebitele je tato kontrolní páska garancí původu a výjimečnosti vín z vybraných viničních tratí znojemské vinařské podoblasti.

Foto si můžete prohlédnout zde.