VOC Znojmo

Vinaři VOC Znojmo budou zatřiďovat další vína

Vinaři VOC Znojmo mají před sebou tradiční srpnové zatřiďování vín, konat se bude 29. srpna v Louckém klášteře. Procesem zatřiďování, které probíhá dvakrát ročně, musí projít všechna vína, která mají dostat označení víno originální certifikace – VOC Znojmo. V srpnovém zatřiďování se bude hodnotit ve dvou kategoriích: vína s označením VOC Znojmo a vína s označením Královská řada.

Přihlášených je 25 vín, další 2 vína čeká hodnocení v rámci naší speciální Královské řady: 1 víno čeká prvotní hodnocení, dalších 1 víno už finální hodnocení, zda označení Královské řady obdrží.Vína Královské řady procházejí dvěma komisemi pro rozhodnutí. Finální rozhodnutí vydává komise na zasedání po 33 měsících od data ověření hroznů.

V rámci klasického zatřiďování budou odborníci z řad degustátorů vybírat vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, která splňují podmínky pro zařazení mezi vína VOC Znojmo. Vína musí mj. vykazovat výrazně typické senzorické vlastnosti Znojemské vinařské podoblasti, přičemž zbytkový cukr nesmí překročit 15 gramů na litr. Právě nižší obsah cukru totiž dává vínu typičtější charakterové vlastnosti a více tak vynikne terroir.

Drtivá většina standardně zatřiďovaných vín jsou vždy vína aktuálního ročníku, letos tedy ročníku 2018. Nově zatříděná vína VOC Znojmo budete moci ochutnat tradičně poprvé na Znojemském historickém vinobraní ve dnech 13. a 14. září 2019 na scéně VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny. Pokud uspějí královské ryzlinky, budou na trh uvedeny 28. září.