VOC Znojmo je i letos součástí Hudebního festivalu Znojmo VOC - vína originální certifikace Znojmo
VOC Znojmo

VOC Znojmo je i letos součástí Hudebního festivalu Znojmo

Již podvanácté ožívá červencové Znojmo ruchem Hudebního festivalu. Letos je festival, jehož patronem je houslový virtuos Pavel Šporcl, věnován rakouskému skladateli W. A. Mozartovi. Na originálních místech Znojma pořádá festival koncerty vynikajících českých i zahraničních umělců. Každý koncert doprovází degustace vín, čímž festival elegantně spojuje svět umění a vína. V kolekci Festivalových vín můžete nalézt i čtyři vína VOC Znojmo. Vína VOC Znojmo se také podílela na tradiční charitativní dražbě vín na koncertu Pavlíny Senić v Uherčicích. Spolek VOC Znojmo se navíc podílí na programu festivalu, a to v rámci Sommelierského minima určeného pro širokou veřejnost.

„Mezi vybranou dvacítku Festivalových vín se letos probojovala čtveřice vín VOC Znojmo: Veltlínské zelené 2015 z Vinařství Josef Kořínek, Sauvignon 2015 od Piálek & Jäger, Ryzlink rýnský 2015 od Vinařství rodiny Špalkovy a Ryzlink rýnský 2015 od Vinných sklepů Lechovice. Festivalová vína jsou označena speciální medailí a můžete je ochutnávat v průběhu celého festivalu ve vybraných restauracích, vinných barech a na festivalových akcích,“ upřesňuje předseda spolku VOC Znojmo František Koudela.

 

Co jsou to vlastně Festivalová vína? Myšlenku Festivalových vín (jakožto vín vybraných přímo pro festival a zde prezentovaných) přinesl v prvních letech festivalu Stanislav Mádl, vinař z Velkých Bílovic, který dlouhodobě udržuje se Znojemskem tak dobrý kontakt, že jej mnozí místní označují za naturalizovaného Znojmáka. Původní myšlenka propojení hudby a vína tak získala zcela konkrétní rozměr. Také proto má historicky Stanislav Mádl výsadní postavení a je jediným vinařem mimo Znojemskou vinařskou podoblast, jehož vína se mohou ucházet o získání titulu Festivalové víno. Místa, na kterých lze vína zakoupit i seznam všech Festivalových vín naleznete na www.hudbaznojmo.cz.

 

Vína VOC Znojmo byla také součástí pondělní charitativní dražby po koncertě Pavlíny Senić v Uherčicích. „Dražila se kolekce 17 vín s označením VOC Znojmo. Vína do dražby daroval náš spolek už popáté,“ doplňuje Koudela. Dražbu vín vedl Michal Šetka a jejich jedinečnost představil František Koudela. Celkem se podařilo vydražit 100 000 korun, které poputují na opravu uherčického zámku.

 

Na pondělí 18. července a úterý 19. července je na programu Hudebního festivalu Znojmo Sommelierské minimum. Michal Šetka a František Koudela seznámí zájemce zasvěceně zábavnou formou s unikátní kolekcí festivalových vín. „V úterý se zaměříme na rakouská vína, jelikož tématem festivalu je rakouský skladatel Mozart,“ dodává Koudela.

 

Rezervace vstupenek na Sommelierské minimum je možné emailem na vstupenky@hudbaznojmo.cz. Sommelierské minimum I., tzv. základní, se koná v pondělí 18. července. Vstup je 250 Kč. Sommelierské minimum II, tj. pro pokročilé, se koná v úterý 19. července od 13:00 hodin v Hotelu Prestige. Vstup je 600 Kč.