VOC Znojmo

VOC Znojmo zažilo rekordní vinobraní

Již pošesté se jednou z hlavních vinařských scén Znojemského historického vinobraní stala ochutnávka vín VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny. Rok od roku je scéna u rotundy u vás, návštěvníků, oblíbenější, což dokazují počty vypitých vzorků a lahví. A úspěšné bylo poznávání Vína všemi smysly. Letošní ročník vinobraní byl pro vinaře VOC Znojmo dosud tím nejlepším. Zapojil se rekordní počet vinařů – 18, nabízeli jsme rekordní počet vín – 73 – a poznávání Vína všemi smysly zažilo 2,5 krát větší návštěvnost než vloni. A to hlavní – všude panovala výborná nálada. Děkujeme vám!

Scénou VOC Znojmo u rotundy prošlo odhadem na 15 000 návštěvníků, kteří vypili celkem 8 630 lahví vín. Větší radost než čísla vypitých lahví a vzorků nám dělá ale to, že se u nás návštěvníci cítili dobře. O dobrou náladu se starala cimbálová muzika Jožky Šmukaře a Cimbálová muzika Šmytec. A nejednou se stalo, že s cimbálkou zpívali i tančili všichni ve stanu. Avizovaná soutěž týkající se Vinobusu ještě čeká na své vyhodnocení. Výhercům cenu v podobě trička s logem Vinobusu pošleme přímo na adresu.

Další soutěž probíhala nově v sobotu v Sále předků na znojemském hradě. Pod taktovkou viceprezidenta Asociace sommelierů ČR Iva Dvořáka zde poznávalo Víno všemi smysly na 1 000 návštěvníků, kteří se stali Znalci znojemských vín. „Víno všemi smysly byla hravá forma vzdělávání, jak postupovat při degustaci vína. Nejvíce návštěvníků bylo mezi 20 – 40 lety, ale zastoupeny byly i další věkové skupiny, včetně dětí. Vzhledem k tomu, že se nepil žádný alkohol a poznávali se barvy, vůně, chutě, tělnatost a další vjemy, byla to hra prakticky pro každého,“ vysvětluje Ivo Dvořák. „Nejvíce se účastníci bavili poznáváním vůní a chutí, což jsou základní vjemy i při samotné degustaci. Každému pak udělalo velkou radost, pokud vše vyplnil správně a v degustačním stanu VOC Znojmo onbdržel zaslouženou výhru,“ dodává Dvořák. „Přínosem celé akce bylo zapojení skutečně všech smyslů do degustace a tím prohloubení kulturnosti konzumace tak ušlechtilého moku, jako je víno. Navíc se všechny vjemy soustředili na typické vlastnosti typických odrůd révy vinné ze Znojemska – Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Sauvignon blanc. Znojemské historické vinobraní tak dostává další rozměr ve formě vzdělávání hravou formou,“ shrnuje Dvořák.

Prázdné nebylo o vinobraní ani Informační centrum VOC Znojmo ve Vlkově věži. V pátek a v sobotu návštěvníci logicky korzovali spíše na scénách vinobraní, ale v neděli jsme měli na Vlkovce plno. Lidé si k nám chodili kupovat vína, která si pak vezla domů, a kochali se pohledem na Znojmo z Vlkovy věže.

 

Děkujeme všem návštěvníkům, že vytvořili nezaměnitelnou atmosféru a doufáme, že si vinobraní užili tak jako my. A budeme se těšit příští rok na viděnou – ať už na květnovém Festivalu vína VOC Znojmo, nebo na vinobraní!

Znojemské historické vinobraní se konalo v termínu od 16. – 18. září 2016. Další ročník je naplánován na 15. – 17. září 2017. Aktuality sledujte na www.znojemskevinobrani.cz nebo na www.vocznojmo.cz.

Foto si můžete prohlédnout zde.