Aktualita: Gratulujeme! Vinařství rodiny Špalkovy vítězem Vinařství roku
 

Gratulujeme! Vinařství rodiny Špalkovy vítězem Vinařství roku

zveřejněno:  27. 3. 2015
Prestižní soutěž Vinařství roku 2014 zná od včerejška své vítěze. O titul bojovali také tři členové spolku VOC Znojmo – Vinařství Kořínek, Vinařství LAHOFER a Vinařství rodiny Špalkovy. Poslední jmenované vinařství zaznamenalo obrovský úspěch a zvítězilo v kategorii malé vinařství. „Jsem rád, že se potvrdilo, že naše vinařství nejsou ve finálové devítce náhodou. Vítězství Vinařství rodiny Špalkovy považuji za ohromný úspěch a gratuluji jim. Za svou práci si titul rozhodně zasloužili,“ říká předseda VOC Znojmo František Koudela.

„S neskrývaným nadšením a zároveň pokorou se radujeme z takového ocenění naší dlouholeté snahy. Coby vinařství vyznáváme cestu poctivé práce, jak ve vinici, tak ve sklepě. Dlouhodobě se našim zákazníkům snažíme nabídnout nejen víno, ale i zážitek, který v nich zůstane po dlouhou dobu. Je pro nás velkou odměnou, že jsme vnímáni i odborníky jako kvalitní značka. Nemalou zásluhu na úspěchu vinařství mají nejen členové rodiny, ale také naši zaměstnanci,“ dělí se o pocity František Špalek, zakladatel rodinného vinařství.

 

Mezi kritéria, která rozhodovala o vítězi, patřila nejen kvalita a produkce samotného vína, ale například také stav a péče o vinice, zapojení do vinařské turistiky, přístup k životnímu prostředí a marketing.

 

„Věříme, že porotu zaujal charakter a různorodý styl našich vín. Vyrábíme vína jak svěží a srozumitelná, tak vína speciálních postupů, jako například sur lie, či dle historických metod, vína ledová, nebo likérová. Obzvláštní péči věnujeme našim vinicím o rozloze 10 hektarů, které se nacházejí v jedinečné lokalitě Kraví hora ve znojemské podoblasti. Od roku 2015 přecházíme do bio režimu. V loňském roce jsme vybudovali mimo jiné tři takzvané hmyzí hotely, abychom podpořili biodiverzitu Kraví hory. Návštěvníci se mohou pokochat výhledem na tuto krásnou viniční trať a historické Znojmo ze Špalkovy rozhledny. Během roku spolupořádáme v Novém Šaldorfu mnohé vinařské akce – například velikonoční výstavu vín, služby otevřených sklepů, či recesistické kopání písku pro Vídeň. Jsme zakládajícími členy VOC Znojmo,“ odhaduje možné důvody úspěchu vinař Petr Ilgner.

 

Vinařství rodiny Špalkovy je tradiční rodinné vinařství, které klade důraz na kvalitu pěstování vinné révy a kvalitu výroby vína. Jak vůbec první vinařství na Znojemsku zavedlo gravitační zpracování hroznů v novém, avšak historicky pojatém sklepní hospodářství v areálu Modrých sklepů v Novém Šaldorfu. Kromě tradičních bílých, růžových a červených vín vyrábí i vína speciální, jako jsou vína ledová, vína typu barrique, vína zrající na kvasnicích či vína likérová. Likérová vína, která jsou od roku 1995 uváděna na trh pod názvem Víno Šaler, se stala stálicí mezi likérovými víny na českém trhu.

 

Fotografie
Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion