Aktualita: Vinobus je zas o krok blíže
 

Vinobus je zas o krok blíže

zveřejněno:  17. 5. 2015
Jihomoravský kraj i Centrála cestovního ruchu Jižní Moravy podpořily myšlenku spolku VOC Znojmo, která má za cíl podpořit vinařskou turistiku na Znojemsku. K podpoře projektu Vinobusu, tedy vinařského autobusu, podepsali memorandum o spolupráci. To má přinést nejen podporu marketingové propagace Vinobusu, ale také finanční příspěvek ze strany Jihomoravského kraje.

 

A co bude Vinobus vlastně nabízet? Díky Vinobusu budou moci návštěvníci jednoduše zavítat ze samotného centra Znojma do různých sklepů a vinařství na Znojemsku, kde mohou ochutnat ta nejlepší vína, a to aniž by museli řešit, jak se dopraví tam i zpět. Na zastávkách Vinobusu však nepůjde jen o víno. Návštěvníci si mohou prohlédnout krásné vinice, pokochat se přírodou Národního parku Podyjí, navštívit Loucký klášter nebo muzeum Charlese Sealsfielda v Popicích či podniknout spoustu dalších zajímavých věcí v blízkosti zastávek Vinobusu.

 

Na rozjezdu Vinobusu se již intenzivně pracuje, avšak poprat se se všemi zákonnými i dalšími povinnostmi je časově náročné. Vinobus se tak pravděpodobně rozjede symbolicky až na vinobraní a plnou sezónu zahájí v dubnu příštího roku.

 

Jako první je na řadě výběrové řízení na Vinobus a následná výroba samotného autobusu. Ten pro Vinobus bude mít navíc speciální odklápěcí střechu. Místo původního nosiče na osm kol bude mít nakonec Vinobus přívěs na dvacet kol. Vyladit se musí také grafika autobusu, musí se zřídit zastávky, které budou následně označeny infopanely s texty, fotografiemi a mapami. Práce je tedy nad hlavu.

 

Vinobus s kapacitou 32 míst bude jezdit po okruhu o délce 62 kilometrů od středu Znojma, přesněji od Vlkovy věže, až po vinařské obce. Využít jej mohou jak pěší, tak cyklisté. Celá trasa bude objízdná čtyřikrát denně a každá ze zatím čtrnácti zastávek bude označena informačním panelem. Vzniknou i webové stránky projektu, kde bude možné naplánovat si cestu.

 

Memorandum podepsali ředitelka Centrály cestovního ruchu Jižní Morava Zuzana Vojtová, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a předseda VOC Znojmo František Koudela (viz na fotografii zleva).

Fotografie
Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion