Pro média

Známe nová vína VOC Znojmo

28. 8. 2021

Po srpnovém zatřiďování se VOC Znojmo rozrostlo o nová vína ročníku 2020, a to 11 vín originální certifikace a 2 vína Královské řady. Na trh je uvede Festival vína VOC Znojmo, který letos proběhne 4. září.

Vinaři pro zatřiďování připravili kvalitní vína, z nichž komise degustátorů vybírá ta, která zcela splňují stanovená kritéria. Čtvrteční zatřiďování hodnotilo 10 degustátorů. Aby víno získalo označení VOC Znojmo, muselo 6 z nich označit dané víno za vyhovující. Která vína prošla tímto náročným sítem?

„Můžeme se těšit na šest srpnových přírůstků odrůdy Ryzlink rýnský, tři nová vína odrůdy Veltlínské zelené, jeden Sauvignon a jedno cuvée“, přibližuje předseda VOC Znojmo František Koudela. „Do Královské řady pak vstoupila dvě vína odrůdy Veltlínské zelené od VINO HORT a vinařství LAHOFER, na ta si však musíme počkat do 28. září, kdy bývají vína Královské řady uvedena na trh u příležitosti svátku sv. Václava.“

Příznivci vín VOC Znojmo již znají kontrolní pásku, kterou jsou vína VOC Znojmo označena. Ta garantuje původ a výjimečnost vín z vybraných viničních tratí znojemské vinařské podoblasti. Na identifikační pásce nalezne zákazník kód výrobce, číslo šarže, kód rozhodnutí a počet lahví v dané šarži. Královská řada, od letošního roku otevřená vínům všech tří odrůd, které VOC Znojmo zatřiďuje, se označuje speciální páskou ve žluto-červeném provedení.

„Královskou řadu vín jsme představili už v roce 2013, a byli jsme tak první VOC u nás, které přišlo s vlastní speciální řadou. Vedl nás k tomu fakt, že se vína VOC Znojmo často prodala do jednoho roku, a přišla tak o šanci nazrát na lahvi. Finální rozhodnutí o vínech Královské řady vydává komise teprve po 18 měsících od data ověření hroznů. Vína tak zrají min. 18 měsíců od sběru hroznů, školí se na sudu nebo v betonu a následně nazrají na lahvi. Díky tomu dosahují vyšší úrovně, jsou extraktivní, s dlouhotrvající perzistencí, jedinečná ve vůni i chuti,“ vysvětluje Koudela a dodává: „Nyní připravujeme speciální tiskovou konferenci věnovanou právě Královské řadě, o které vás budeme informovat.“

Nově zatříděná vína i starší ročníky budou moci ochutnat návštěvníci Festivalu VOC Znojmo, který byl z důvodu hygienických opatření přesunut z tradičního květnového termínu na září, a tak mohou v nabídce figurovat i vína ze srpnového zatřiďování. Seznámení s novými víny i oživení vzpomínek na ta starší vás čeká od 10.00 do 21.00 hod. na Káře, u rotundy sv. Kateřiny a na nádvoří znojemského hradu.

Letošní zatřiďování i festival přináší důležitou novinku. K dosavadním 20 členským vinařstvím VOC Znojmo se přidává člen nový, a to vinařství Modrý sklep z Nového Šaldorfa. Na festivalu se uvede svým Sauvignonem a Veltlínským zeleným 2020.

Nová vína lze také objednat od 4. 9. na partnerském e-shopu www.vinotrh.cz nebo prostřednictvím www.vocznojmo.cz, kde je zveřejněn seznam členů VOC Znojmo s odkazy na jejich e-shopy a zajímavé akce.

Soubory ke stažení:
tz-zname-nova-vina-voc-znojmo.doc


Foto:

186-dsc-3046.jpg (5.11 MB)
186-dsc-3053.jpg (9.63 MB)
186-dsc-3065.jpg (10.17 MB)
186-dsc-3069.jpg (10.21 MB)
186-dsc-3071.jpg (9.56 MB)
186-dsc-3072.jpg (9.66 MB)
Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion