Apelační systém v jiných evropských zemích

S iniciativou VOC Znojmo se Česká republika zařadila do okruhu zemí velkých vinařských producentů, kteří s podobnými systémy úspěšně pracují – Francie (AOP/AOC), Itálie (DOP/DOC), Rakouska (DAC) či Španělska (DOP/DO). Vína z těchto zemí, jako je např. Chianti, Rioja nebo Chablis, představují na současném trhu jasně identifikovatelné značky.

Ve Francii

nesou nejkvalitnější vína označení AOP/AOC (Appellation d’ Origine Contrôlée). Původ, odrůdy, množství produkce, pěstitelské metody, techniky zpracování a kvalitu produktů kontroluje 400 úřadů po celé Francii; vína AOP/AOC tvoří zhruba jednu třetinu tamní produkce.

V Itálii

se kromě stolních vín nejčastěji setkáte s označeními DOP/DOC a DOCG. Vína označená DOP/DOC (Denominazione di Origine Control lata) jsou kontrolována dle původu, výnosu, doby zrání, technologie a kvality. Existuje přes 500 druhů takových vín, od průměrných až po nejkvalitnější. Systém DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) představuje nejvyšší stupeň kvality a platí pro špičková vína DOP/DOC.

V Rakousku

funguje souběžně s germánským systémem i apelační systém DAC (Districtus Austriae Controllatus), který třídí vína dle 10 apelací. Jejich počet by se měl nadále rozšiřovat, některé spolkové země budou touto kategorií zcela pokryty.

The project is realised with support from the Fund:
Partners:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Destination company member:
ZnojmoRegion