VOC Znojmo

Ohlédnutí za festivalem: centrum Znojma žilo od rána do večera

Krásné počasí, tisíce lidí korzující se skleničkou vína historickým centrem Znojma, program na čtyřech různých místech. Festival vína VOC Znojmo, který se konal 8. května již poosmé, navštívilo na 6 600 lidí. „Rád bych poděkoval všem, kteří se na přípravě a realizaci festivalu podíleli. Díky nim jsme si všichni užili krásný slunečný den ve společnosti dobrého vína, jídla i dobrých lidí. A už teď se těšíme na další ročník,“ říká za spolek VOC Znojmo jeho předseda František Koudela.

Ohlédnutí za festivalem: centrum Znojma žilo od rána do večera

 

„V porovnání s loňským rokem je sice návštěvnost nižší – neděle pátku prostě konkurovat nemůže, ale na druhou stranu žilo centrum města opravdu celý den. Plno bylo ráno, v poledne, odpoledne i večer. Cestu si na festival našli nejen turisté, ale tentokrát i hodně místních, kteří přišli na náměstí strávit příjemné dopoledne či odpoledne,“ hodnotí festival Koudela. Mezi návštěvníky byli nejen Znojmáci a lidé z regionu, ale i obyvatelé různých koutů republiky – z Frýdku-Místku, Kladna, Žirovnice, Hustopečí, Břeclavi, Jesenice, Velkého Meziřící, Brna, Žamberku, Adamova nebo Prahy.

 

Opticky se také zvětšil prostor Horního náměstí, kde probíhal hlavní program. Stánky se totiž oproti předchozím letům posunuli o něco dál. „A bylo to dobré rozhodnutí. Náměstí se zvětšilo a pro návštěvníky to znamenalo větší komfort, více prostoru a méně tlačenic,“ dodává Koudela.

 

Komu bylo Horní náměstí přece jen těsné, mohl se vydat do odrůdových ulic – na Sauvignonovou ulici, Ryzlinkový trh a Veltlínské náměstí. Za návštěvu stála i Vlkova věž, informační centrum VOC Znojmo. Degustovat se zkrátka dalo v celém centru. A naprázdno nevyšli ani milovníci lahodné gastronomie. Speciality z Pohořelického kapra, připravené předními znojemskými restauracemi, si nechal málokdo ujít.

 

Prim pochopitelné hrálo víno. 18 vinařství sdružených do VOC Znojmo nabízelo na sedm desítek vín odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. A že návštěvníkům opravdu chutnalo, dokazují čísla. „Vypitých lahví bylo zhruba 3 530, vzorků přes 53 000. V průměru tak každý návštěvník ochutnal 8 vzorků vín,“ vypočítává Koudela.

 

Festival vína VOC Znojmo je označován za den vína, folklóru a gastronomie, podstatnou součástí festivalu je tak bohatý program. Na pódiu vystupovali například Hanka Gregušová, skupina Bezobratři, Docuku s Jitkou Šuranskou nebo členové folklórního souboru Karpaty Ružinov. Samozřejmostí byla cimbálová muzika, a to nejen na odrůdových ulicích. V pravé poledne slavnostně pokřtili Vinobus za účasti jeho největších podporovatelů – hejtmana Michala Haška a místostarosty Znojma Jana Groise. Vinobus zdobil po celý den Horní náměstí a lákal turisty i místní ke svezení. „Od těch, kteří se už Vinobusem svezli, máme pozitivní ohlasy i v tom smyslu, že díky němu objevili místa, o kterých ani nevěděli, jak mohou být krásná – jako například Lampelberg nebo opravenou sklepní uličku ve Chvalovicích. A o to nám jde – turisté objevují nejen víno, ale i spoustu dalšího,“ doplňuje Koudela.

 

Festival se konal za podpory Vinařského fondu ČR a města Znojma a pod záštitou ministra zemědělství Mariana Juračky. Co ale dělá festival festivalem, jsou vinaři. „Devatenáct vinařů znamená kolikrát devatenáct různých názorů. Ale všichni jdou společně za stejným cílem. Jsou zkrátka jedna parta,“ uzavírá s úsměvem František Koudela letošní ročník Festivalu vína VOC Znojmo.

 

Kompletní fotogalerii z Festivalu vína VOC Znojmo naleznete na našem webu www.vocznojmo.czi na našem facebooku www.facebook.com/vocznojmo. Těšit se můžete i na nové video z festivalu, které jistě vystihne nezaměnitelnou atmosféru tohoto výjimečného dne. Další ročník festivalu se koná 8. května 2017.


Ohlédnutí za festivalem: centrum Znojma žilo od rána do večera
Ohlédnutí za festivalem: centrum Znojma žilo od rána do večera
Ohlédnutí za festivalem: centrum Znojma žilo od rána do večera
Ohlédnutí za festivalem: centrum Znojma žilo od rána do večera