Královské ryzlinky: kdo zatím neochutnal, měl by spěchat. Počet lahví je omezen

zveřejněno:  21. 5. 2019
Kdo ještě neochutnal exkluzivní ryzlinky z Královské řady vín VOC Znojmo, neměl by váhat. Jedná se totiž o vína světové kvality, jejichž počet je omezen. Ryzlinky rýnské ze Znojemska mají velký potenciál ke zrání na lahvi, vína se v čase vyvíjejí k dokonalosti. Královské ryzlinky je možné uvést na trh až po 33 měsících od data ověření hroznů. Od vzniku Královské řady uvedl spolek na trh celkem 5 královských ryzlinků. K dostání jsou už jen tři z nich.

Královského ryzlinku ročníku 2015 Vinařství Waldberg ještě 3 000 lahví. „Jedná se o jedno z velmi zajímavých vín ročníku 2015, který se promítnul do charakteru tohoto odrůdově typického ryzlinku z viniční tratě Dívčí hora ve Chvalovicich. Kvalitní písčito – hlinitá půda na sprašovém podloží spolu s vybranými klony dává vínu jiskrně zlatavou barvu, ve vůni i chuti se snoubí tóny sušené meruňky, rozkvetlých bylinek i akátového medu,“ popisuje královský ryzlink sklepmistr Vinařství Waldberg Vrbovec Pavel Filipovszki.

Pro opravdové fajnšmekry má Vinařství Waldberg ještě posledních 450 lahví Královského ryzlinku ročníku 2013, tedy vůbec prvního královského vína VOC Znojmo. „Jedná se odrůdově charakteristický, sušší typ Ryzlinku z viniční tratě Dívčí hora ve Chvalovicích, která se vyznačuje úrodnou, písčitohlinitou půdou na sprašovém podloží, v mírném, jižním svahu. Kvalitní klon, ročník 2013 příznivý právě pro ryzlinky a tříleté ležení postupně v nerezové nádobě, akátovém sudu a láhvi – to vše vytvořilo typicky lipové tóny, přecházející až do bylinkového aroma s minerálním charakterem, který se v chuti doplňuje s pevnou, svěží, ale již harmonicky sladěnou kyselinkou,“ popisuje tento královský ryzlink sklepmistr Vinařství Waldberg Vrbovec Pavel Filipovszki.

 

Královského ryzlinku od Vinařství Hanzel ročníku 2015 je k dispozici ještě 2 900 lahví. „Na výrobu vůbec prvního vína Vinařství Hanzel, které bylo zatříděno do Královské řady VOC Znojmo, jsme použili nádherně vyzrálé a zdravé hrozny Ryzlinku rýnského posbírané na konci října 2015 ve viniční trati Olbramovická hora. I ve sklepě jsme mu následně věnovali náležitou péči, včetně tříměsíčního ležení části šarže v sudu z akátového dřeva, které rovněž pochází ze Znojemska,“ uvedl již dříve obchodní a marketingový ředitel Daniel Smola z Vinařství Hanzel.

 

 

Královské ryzlinky jsou z důvodu své výjimečnosti k dostání pouze přímo u vinařství a jsou pouze v omezeném množství. Více informací o Královské řadě vín VOC Znojmo najdete na http://www.vocznojmo.cz/kralovska-rada-vin-voc-znojmo/.

Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion