Ochutnejte královské ryzlinky VOC Znojmo!

zveřejněno:  28. 9. 2018
Další vína z exkluzivní Královské řady vín VOC Znojmo jsou tu! Finálním rozhodnutím o zařazení do tzv. Královské řady prošly v srpnu Ryzlink rýnský ročníku 2015 od Vinařství Waldberg Vrbovec a Ryzlink rýnský ročníku 2015 od Vinařství Hanzel. Vinaři je uvedli na trh symbolicky 28. září na svátek sv. Václava, neboť svatý Václav je považován za patrona vinařů.

Jako jediný spolek máme od roku 2016 vlastní exkluzivní Královskou řadu vín, na kterou jsme neskutečně pyšní. Znojemská vína odrůdy Ryzlinku rýnského mají velký potenciál ke zrání na lahvi – tato vína se v čase vyvíjejí k dokonalosti, a tak se jedná opravdu o vína světové kvality. Hrdlo jejich lahve bude zdobit speciální páska ve žluto-červeném provedení, stejné barvy je na těchto vínech i znak VOC Znojmo.

„Na výrobu vůbec prvního vína Vinařství HANZEL, které bylo zatříděno do Královské řady VOC Znojmo, jsme použili nádherně vyzrálé a zdravé hrozny Ryzlinku rýnského posbírané na konci října 2015 ve viniční trati Olbramovická hora. I ve sklepě jsme mu následně věnovali náležitou péči, včetně tříměsíčního ležení části šarže v sudu z akátového dřeva, které rovněž pochází ze Znojemska. Ležení v sudu tomuto vínu dodalo intenzivní nazlátlou barvu lipového květu. Výsledkem více než dvouletého nazrávání je výrazně minerální, šťavnatý Ryzlink rýnský s dlouhou perzistencí a velkým potenciálem k delší archivaci. Ve vůni v něm lze najít pro vyzrálý ryzlink typické tóny petroleje a jemné doteky sušené meruňky, které v chuti přecházejí až do sladké ryngle,“ přiblížil královský Ryzlink rýnský VOC Znojmo z Vinařství HANZEL obchodní a marketingový ředitel Daniel Smola.

„Jedná se o jedno z velmi zajímavých vín ročníku 2015, který se promítnul do charakteru tohoto odrůdově typického ryzlinku z viniční tratě Dívčí hora ve Chvalovicich. Kvalitní písčito-hlinitá půda na sprašovém podloží spolu s vybranými klony dává vínu jiskrně zlatavou barvu, ve vůni i chuti se snoubí tóny sušené meruňky, rozkvetlých bylinek i akátového medu na minerálním základu, což z tohoto vína tvoří harmonicky vyvážené víno, které získalo díky určitému času ve svém tříletém vývoji v nerezové nádobě, větším akátovém sudu i láhvi inspirativně zajímavou pitelnost naplňující parametry Královské řady vín VOC Znojmo“, popisuje královský ryzlink sklepmistr Pavel Filipovszki z Vinařství Waldberg Vrbovec.

Na další vína z Královské řady VOC Znojmo se možná budeme těšit zase za rok. Srpnovým prvotním hodnocení prošly tři ryzlinky rýnské a staly se tak kandidáty Královské řady. Finální hodnocení je čeká příští rok v srpnu.

Více informací ke Královské řadě vín VOC Znojmo najdete na http://www.vocznojmo.cz/kralovska-rada-vin-voc-znojmo/.

Projekt je realizován s podporou Fondu:
Partneři:
Jihomoravský kraj
Svaz vinařů ČR
Člen destinační společnosti:
ZnojmoRegion